Sevgi Ve Saygı İnsan İlişkilerinde Neden Önemlidir?

Sevgi Ve Saygı İnsan İlişkilerinde Neden Önemlidir?

Sevgi saygı neden önemlidir

İletişimin temeli nedir dediğimizde aklımıza gelen ilk sorulardan biridir; sevgi ve saygı insan ilişkilerinde neden önemlidir? Peki sevgi ve saygı nasıl gösterilir?

İletişim nedir diye düşündüğümüzde ilk göz önünde bulundurmamız gereken şey elbette kendimizizdir. Eğer kendimizle iletişimimimiz kötüyse veya yanlışsa, diğer insanlarla da kötü olacaktır.

Kendi içinde mutlu, huzurlu ve farkındalık sahibi olan bireyler hem kendileriyle hem de okulda, iş yerinde, aile içinde ve toplum içinde de çok daha verimli bir şekilde iletişim kuracaktır.

Neden başkalarına sevgi ve saygı duymalıyız?

Eğer etrafımızdaki insanlara saygı ve sevgi göstermezsek iyi ilişkiler kuramayız. Bize güvenmezler, biz de onlara güvenemeyiz. Birlik olmanın en önemli kuralı güven duymaktır. İnsan güven duymadığı biriyle ne konuşur, ne iş yapar, ne de herhangi bir şey paylaşır.

Herkes yargılanmadan, hor görülmeden ve küçümsenmeden fikirlerini paylaşmak ister. Neden başkalarına sevgi ve saygı duymalıyız dediğimizde en çok da bu temel ihtiyaçların karşılanma isteği söz konusudur.

Bir kişinin itibar kazanabilmesi için dürüst olması, kendine güvenmesi, kendiyle ve diğerleriyle saygı çerçevesi için iletişim kurabilmesi çok önemlidir.

Neden başkalarına sevgi ve saygı duymalıyız?

Bu noktada kendini tanıyabilmek, farkındalık sahibi olabilmek, özgüvenli olabilmek, kendini geliştirebilmek çok önemlidir.

Sevgi ve saygı insan ilişkilerinde neden önemlidir?

Kendimize ve başkalarına saygı ve sevgi gösterdiğimizde bunun olumlu yansımalarını hayatımızda hemen hissetmeye başlarız. Çünkü insanlar bizimle huzurlu ve saygılı bir şekilde iletişim kurmaya başlar.

Hem kendimizi çok daha iyi anlayabilir, hem de diğer insanlarla çok daha yapıcı şekilde ilişkiler kurabiliriz. Anlaşıldığını ve saygı duyulduğunu düşünen kişi, karşısındakine de aynı şekilde davranır.

Birini sevdiğimizi ve ona saygı duyduğumuzu nasıl gösterebiliriz?

Daha önce de belirttiğim gibi, ilk iletişim kendimizle olandır ve çok önemlidir. Birini sevdiğimizi ve ona saygı duyduğumuzu nasıl gösterebiliriz dediğimizde karşımıza çıkan listedeki maddeleri incelersek, bu maddelerin hem kendimiz hem de diğer insanlar için geçerli olduğunu görebiliriz.

  1. Dinlemek
  2. Desteklemek
  3. Yardım etmek
  4. Kibar olmak
  5. Onaylamak
  6. Özür dilemek
  7. Minnet göstermek
  8. Takdir etmek
  9. Empati kurmak
  10. Teşekkür etmek

Tüm bu maddeleri kendimiz için uyguluyor muyuz? Öncelikle bunu düşünelim. Ve ardından hayatımızda yer alan insanlar için uygulamaya başlayalım. Elbette herkesin her söylediğine katılmamız gerekmiyor. Bu durumda iki ek madde aklımıza gelebilir.

Birincisi saygılı bir şekilde ona katılmadığımızı ve bunun nedenini anlatmak. İkincisi de onun neden öyle düşündüğünü anlamaya çalışmak ve kendine göre mutlaka bir sebebi olduğunu bilmek.

Birini sevdiğimizi ve ona saygı duyduğumuzu nasıl gösterebiliriz dediğimizde bir diğer önemli madde de kişisel sınırları korumaktır. Bu sınırlar hem fiziksel hem de psikolojik olabilir. Örneğin karşımızdakine ısrar etmemeliyiz veya ona (isteği olduğunu açık açık belirtmemişse) dokunmamalıyız.

Gülümsemek, özür dilemek, teşekkür etmek ve yardım etmek konularından daha önce bahsetmiştim. İlgili yazıları da okumak ve daha detaylı bilgiler almak isteyebilirsiniz.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi