Utangaçlığı Yenmek

Utangaçlığı Yenmek

Utangaçlığı yenmek için

Eğer yeni bir iş ortamına girdiğinizde ya da yeni bir arkadaş çevresine girdiğinizde kendinizi tanıtırken yüzünüz kızarıyor, sesiniz titriyorsa maalesef siz utangaç bir yapıya sahipsiniz.

Çevrenizde gördüğünüz konuşkan ve girişken insanlar hep dikkat çeker, onlar gibi olmak istersiniz. Bu gayet normaldir. Ama siz de böyle konuşkan olmak zorunda değilsiniz. Konuşkan, girişken olmaya çabalıyor ama olamıyorsanız kendinizi kontrol etmeniz yeterli.

Utangaçlıktan nasıl kurtulurum?

Araştırmalara göre dünyada en çok utangaç olan kısım kadınlardır. Kendini ifade edememe korkusu ya da karşı çıkılacak korkusu bayanlarda utangaçlığa yol açmaktadır. Yurt dışında utangaçlığı önlemek için çeşitli projeler yapılmaktadır. Ama her şeye rağmen utangaçlığı yenmek sizin elinizdedir.

utangaçlıktan kurtulmak

Özellikle ilk gençlik yıllarında neredeyse hepimiz utangaçlığı yenmek için ne yapabilirim diye düşünmüşüzdür. Daha girişken olmak için çabalamış ama tekrar bu utangaçlıktan nasıl kurtulurum sorusuyla yüz yüze gelmişizdir.

Utangaçlığı yenmek için ne yapabilirim?

Utangaçlığı yenmek istiyorsanız önce kendinize güvenmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz ortamlarda istediğiniz gibi konuşun o onu dedi, bu bunu dedi diye kendinize dert etmeyin ağzı olan konuşuyor nasıl olsa.

Utangaçlık nasıl yenilir? Eğer siz kendinizi düzgün bir şekilde ifade edemezseniz başkalarının sizin hakkınızda çekingen, utangaç gibi şeyler söylemesine sebep olabilirsiniz.

Gerçekten isterseniz güzel bir şekilde konuşursunuz. Zamanla siz de göreceksiniz ki herkes sizi dikkate alacak, konuştuklarınıza kulak verecektir.

Kendinizi kültürel olarak geliştirin. Kitap okuyun, film izleyin, sosyal etkinliklere sık sık katılın. Böylece üzerine düşünecek ve konuşabilecek çok daha fazla konunuz olacaktır. Ve utangaçlıktan kurtulmak için bu bilgi size önemli bir kapı açacaktır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi