Utangaçlığı Yenmenin Yolları

Utangaçlığı Yenmenin Yolları

Utangaçlıktan nasıl kurtulunur? Utangaçlık nasıl yenilir? Utangaçlığı yenmenin yolları nelerdir? Utangaçlığı yenmek için neler yapmak gerekir? Tüm sorularınızı cevabı bu yazımızda.

Bazı insanlar kalabalık ortamlarda kendini rahat hissedemez ve tedirgin olur. Sürekli yanlış bir şey yapacağı endişesini taşır Bu şekilde yaşamak oldukça zordur. Diğer insanlarla iletişimde de problem yaşabilirler. Özellikle kalabalık ortamlarda konuşmak oldukça zor bir hale dönüşür.

Konuşurken kekeleyebilir, kızarabilir, hatta terleyebilir. Ancak bunların birçoğu kendine güven meselesidir. Yani diyebiliriz ki utangaçlığı yenmenin yolu ilk olarak kendine güvenmektir.

Utangaçlığı yemenin yolları

Tabii ki insanlar aynı olmak zorunda değil, kimileri mizaç olarak utangaç olabilir. Ancak bu, günlük yaşamın akışını bozacak problemlere yol açmamalıdır. Kendinize şöyle bir bakın. Utangaçlığınız ne derecede bir kontrol edin. Eğer utangaçlığınız hayatınızı olumsuz etkiliyorsa bir şeyler yapmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.

utangaçlık nasıl yenilir

Utangaçlığı yenmek zor bir mesele değildir. Öncelikle utangaçlığın nedenini etraflıca araştırmak gerekir.

Utangaçlık nasıl giderilir?

Kendinize dair gereksiz düşüncelerden kurtulmalısınız. İnsanlar sizin ne yaptığınızı takip etmiyor. İnsanlar ne der, ayıplar, dalga geçer diye kendinizi baskılamayın.

Utangaçlıkla iç içe yaşamak zor bir duygudur. Utangaçlığınız üzerine konuşmaktan çekinmeyin. Utandığınız konuların üzerine gidin ve yakınlarınızla bu konularda konuşun. Yeni ortamlara girmeye çalışın ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

2 Yorum

latifeserbest Yayın tarihi17:19 - 9 Temmuz 2015

ben yendım utangaclığimı ,sadece kendıne güvenmek gereklı ve sabırlı olmak gerekli. korkular gıderilmelıdır.

Ekrem IYICAN Yayın tarihi11:53 - 28 Ocak 2018

Utangacligi yenmenin en onemli kriterlerinden birisi “sadece kendiniz olun ve onun icin yasayiniz!!!!”

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi