Aşk Bombardımanı (Love Bombing) – Aşırı Sevgi Manipülasyonu

Aşk Bombardımanı (Love Bombing) – Aşırı Sevgi Manipülasyonu

aşk bombardımanı love bombarding nedir belirtileri

İkili ilişkilerde duygusal manipülasyon dediğimizde aşk bombardımanı (love bombing) ilk aklımıza gelenlerden. Sıkça rastlanır. Nedir? Belirtileri neler bakalım.

Öncelikle aşk bombardımanı nedir sorusunu yanıtlayalım. Çok kısa bir süre içinde karşınızdaki kişinin size duygusal olarak fazlaca aşkla davranması.

Elbette bir ilişkide, tarafların birbirine güzel sözler söylemesi, hediyeler alması çok normaldir. Ancak burada olay çok hızlı bir şekilde gelişir.

Özellikle daha önce bahsettiğim narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerde gözükür, ki bununla ilgili detaylara birazdan geleceğim.

Hele bir de bu narsistik kişinin karşısına çıkan kişide histionik kişilik bozukluğu varsa, birbirleri için bulunmaz nimet haline gelirler.

Aşk bombardımanı (love bombing) belirtileri

Bu kişi henüz birinci veya ikinci haftada “seni seviyorum” demekten çekinmez. Size pahalı hediyeler alır. Kendinizi bir rüyada gibi hissedersiniz.

Ne zamandır üzülüyordum, mutsuzdum demek bugünler için o üzüntüleri yaşamışım. Sonunda hayatımın beyaz atlı prensini buldum. Baksana beni nasıl seviyor.” diye düşünmeye başlarsınız.

aşk manipulasyonu

Çünkü her şey çok hızlı bir şekilde gelişerek, size kendinizi bir peri masalının içindeymişsiniz gibi hissettirmeye başlar. Bu kişi çok kibar, düşünceli, çok empati sahibi biriymiş gibi gözükür.

Bugüne kadar hiç hak etmediğin kadar çok üzülmüşsün. Senin gibi bu kadar mutsuz olmamalı. Bu ne ki sen en güzel hediyeleri hak ediyorsun” gibi cümleler kurar.

Ghosting ile arasında fark vardır. Orada da kişi ilgi gösterir ancak bir anda ortadan kaybolur.

Aşk bombardımanı (love bombing) belirtileri arasında bunlar çok önemlidir. Bu davranışlardan, kişinin sizi manipüle ettiğini anlamanız çok basittir.

Aşırı sevgi manipülasyonu

Bu süreç, dediğim gibi bir iki hafta içinde, hatta bazen bir iki gün içinde başlayıp doruk noktasına ulaşır. Eğer bu süreç içinde siz herhangi bir sınır koymak isterseniz, işte o nokta işin kırılma noktası olur.

Bu aşırı sevgi manipülasyonu içinde, size her türlü ihtiyacınızı karşıladığını (duygusal, ekonomik vs) söyleyen kişinin isteklerini yerine getirmemeye veya onun izni dışında hareket etmeye başladığınızda sorunlar ortaya çıkar.

Ne gibi sorunlar çıkar? Bu kişi ilgiyi kesmeye başlar. Tüm o hediyeler, güzel sözler biter. Eğer bir hata edip bu kişiyle çok kısa sürece ciddi bir şeylere adım attıysanız hele en kötü kararı vermişsinizdir. Nişan, evlilik gibi.

kadın erkek aşk

Çünkü bundan sonra o rüya gibi olan aşk, bir kabusa dönmeye başlar. “Onunla görüşme, bunu giyinme, şuraya gitme” demeye ve sizi kısıtlamaya başlar. Ağzından, o ilişkinin başındaki güzel sözlerden bir tanesi bile çıkmaz.

Love bombardingden nasıl kurtulurum?

Bu durum için obsesif aşk bozukluğu diyebiliriz. Yani kişi takıntılı bir şekilde, kısa sürede ilgi duyduğu kişiye karşı aşırı sevgi göstererek bir manipülasyon uygular.

Kişi bunu yaparken farkında olmayabilir. Ve eğer karşısındaki kişi kötü bir ilişkiden çıkmışsa, kendini yalnız hissediyorsa veya bir türlü aradığı aşkı bulamadıysa, kendini bu örümcek ağının içine hızla çekilirken bulabilir.

Love bombardingden nasıl kurtulurum? Öncelikle her zaman “hızlı duygular” dan kaçınmak gerektiğini bilerek. Hiç kimse hiç kimseyi iki günde veya bir haftada, bir ayda delicesine sevemez.

Eğer karşınızdaki kişi size çok kısa sürede, romantik sözler etmeye başladıysa veya hediyeler almaya başladıysa bu kişiden olabildiğince hızlı ve net bir şekilde uzaklaşmakta fayda olur.

  • Sınırlarını çiz
  • Onunla iletişimde “ben dili” ni kullan
  • Hoşuna gitmeyen davranışları söyle
  • Ailene ve arkadaşlarına bu kişiden bahset
  • Yazışmaların kaydını tut

Şunu bilmek gerekir ki aşk bonbardımanı yapan bir kişi tehlikeli olabilir. Bir anda ortaya çıkan ve “aşk, sevgi” olarak isimlendirdiği bu çok güçlü duygu, aynı şekilde bir anda “öfke, nefret” gibi bir duyguya dönüşebilir.

Bu durumda dikkatli olmak gerekir ve bu kişinin adını, fotoğrafını, size yaşattıklarını ailenize ve arkadaşlarınıza, (yapabilirseniz yazışmalarla birlikte) paylaşmanız önerilir.

Obsesif (takıntılı) aşk bozukluğu

Obsesif (takıntılı aşk) bozukluğu yaşayan bu kişinin size aşık olmadığını, sizden hoşlanmadığını, size değer vermediğini, bu kişinin psikolojik sorunlar yaşadığını bilmeniz ve anlamanız gerekir.

Herkesin mutsuz ve yalnız hissettiği zamanları olur. Bu çok normaldir. Ancak “denize düşen yılana sarılır” hatasını yapmamak gerekir. Tüm ilişkilere başlarken mutlaka zaman vermek şarttır.

obsesif takıntılı aşk bozukluğu

Sizi seven, düşünen, size değer veren bir arkadaşınızı düşünün. Onunla bu noktaya gelmek ne kadar sürdü? Nasıl da zamanla örüldü o aranızdaki güzel bağ, öyle değil mi? İşte ikili ilişkilerde de böyle olması sağlıklıdır.

Size gerçekten değer veren birisi olsa, ilk baştaki tavrı a devam ederdi. Ancak love bombarding ile size manipüle eden biri daha sonra tüm o ilgiyi keser ve aksine sizi aşağılamaya başlar. Özgüveninizi yıkar. Ona muhtaç olduğunuzu söyler.

İkili ilişkilere başlamadan önce her zaman o kişiyi tanımak, anlamak ve ona güvenmek için zaman vermek ve acele etmemekte fayda olacaktır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi