Depresyon İlaçsız Tedavi Edilebilir Mi? Nasıl Geçer?

Depresyon İlaçsız Tedavi Edilebilir Mi? Nasıl Geçer?

Depresyon İlaçsız Tedavi Edilebilir Mi Nasıl Geçer

Günümüzde artık morali bozuk, umutsuz, yalnızlık hisseden kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki ya depresyon? Stres? Umutsuzluk ve mutsuzluk bunları da beraberinde getirebiliyor. Depresyon ilaçsız tedavi edilebilir mi? Bu durum nasıl geçer? Bugünkü konumuz bu.

Öncelikle tam olarak neyimiz olduğunu analiz etmemiz gerekiyor. Depresyon veya bipolar bozukluk gibi tanıları çoğu kişi artık kendi kendine koyduğu için bunlar hakkında bilgi edinmek, bir uzmana danışmak gerekiyor.

Daha önce yazmış olduğum depresyon nasıl geçer ve depresyon belirtileri isimli konuları incelemenizi öneririm. Çoğu zaman yaşadığımız koşulları ve durumu nasıl değiştirebileceğimizi fark etmeyebiliriz. Bunun için her zaman söylediğim yazma terapisine başlamamız çok iyi bir çözümdür.

Yazma terapisinin yanı sıra depresyon ilaçsız tedavi edilebilir mi dediğimizde bunun için yine yapabileceğimiz çok önemli bazı şeyler var. Şimdi onlara bakalım.

Hiç ilaç kullanmadan depresyon tedavisi

Depresyon belirtileri arasında anksiyete, özgüven düşüklüğü, özsaygı düşüklüğü, özbenlik algısında bozukluk ve suçluluk duygusu gibi etkiler de gözlemlenebilir. Bu yüzden depresyon tedavisi tıpkı diyet yapmak gibi hayatımızdaki pek çok şeyi kontrol altına almamızı gerektirir.

hiç ilaç kullanmadan depresyon tedavisi

Şimdi bakalım depresyon ilaçsız tedavi edilebilir mi? Ve hiç ilaç kullanmadan depresyon tedavisi için yapmamız gerekenler neler?

  • Birileri için iyi bir şeyler yap
  • Kendine hedefler belirle
  • Ödül sistemi oluştur
  • Bugünde kal
  • Beslenme şeklini değiştir
  • İnsan ve medya detoksu yap
  • Uyku düzeni sağla
  • Egzersiz ve meditasyon yap

Depresyonu ilaçsız yenenler yorumlarında çoğunlukla bu maddelerden bazılarına odaklanırlar. Mesela spora başladım hayatım değişti veya meditasyon yapmaya başladım, diyete girdim kendimi çok daha farklı hissediyorum. Hayata bakış açım değişti derler.

pollyanna olaylara nasıl bakar

İşte aslında bu noktada dikkatimizi çeken çok önemli bir kilit söz var. Hayatımızda sorunlar her zaman var olmaya devam edecektir. Aklınıza gelen en zengin insanın da sorunları var, en güzel veya en ünlü insanın da. Olaylara bakış açımız, onları algılayış şeklimiz bizi mutlu, huzurlu, sakin biri yapar. Ya da tam tersi.

Psikolojiye ve ruh haline en iyi gelen vitaminler

Mesela pollyanna olaylara nasıl bakar? Hepimiz hikayeyi biliriz. Başına pek çok şey gelir ama o olumlu yönden bakar. Olaydan bir ders çıkartır, durumu kendisi için pozitif bir şekle sokar. Bu da onun ayakta kalmasını sağlar. İşte düşünce şeklimizi bu yönde eğitmeliyiz.

Evet, düşünceleri eğitmek. Düşünce eğitilir mi? Elbette. Şimdi yukarıda yazan maddelerle birlikte düşüncelerimizi nasıl değiştirebiliriz, eğitebiliriz birlikte bakalım.

Depresyondan çıkmanın yolları

Birileri için iyi bir şey yapmak bize kendimizi işe yarar hissettiren en önemli şeylerden biridir. Daha önce yazmış olduğum yardım etmek neden önemlidir isimli yazımda konunun detaylarından bahsetmiştim. Listenin başında gelen ön önemli şeylerden biri budur. Küçük şeylerle başlayabiliriz. Hemen etkisini görebileceğimiz hızlı bir yoldur.

Yardım Etmek Neden önemlidir

Kendine hedefler belirlemek depresyondan çıkmanın yolları arasında en önemlisi diyebiliriz. Umutsuz, mutsuz kişilerin en belirgin özellikleri bir hedeflerinin olmamasıdır. Yapabileceğiniz ve yapmaya başladığınız süre içinde kendinizi başkalarıyla kıyaslamayacağınız bir hedef belirleyin. Her gün bu hedef için ne gibi adımlar attığınızı not alın.

Ödül sistemi oluşturmak bir önceki maddeye bağlı olarak da kullanılabilir. Yani “hedefim için bugün ya da bu hafta şunu yaptım” diyerek kendinizi ödüllendirin. Örneğin hedefiniz yurt dışına çıkmak. Bu hafta yabancı dil eğitiminde 10 yeni kelime öğrendiniz ve bunları rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Kendinize sevdiğiniz sağlıklı bir içecek hazırlayın.

Bugünde kal yani anı yaşamak. Ne demek? Geçmişte yaşadığımız, başımıza gelen kötü anıları, tecrübeleri, travmaları her an üzerimizde taşımak yerine, olaylardan ders çıkartmak ve bugünün farklı bir gün olduğunu görebilmek. Depresyon nasıl geçer dediğimizde bugünün mutlaka farkında olmamız gerekir.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir Beslenme

Beslenme şeklini değiştirmek depresyon nasıl tedavi edilir sorusunun önemli cevaplarından biri. Artık şeker, glüten, süt ve süt ürünlerinin insan vücudunda hem sindirim sistemi hem de sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu kanıtlandı. Sebze ve sağlıklı yağlardan oluşan diyet çeşitleri çoğu kişiye bu konuda çözüm sağlıyor.

İnsan ve medya detoksu yap. Fomo jomo ne demek yazımdan konunun detaylarını okuyabilirsiniz. Bizi mutsuz eden, özgüven ve özsaygımızı olumsuz yönde etkileyen, bizde stres oluşturan kişilerden ve medya araçlarından uzaklaşmalıyız. Ayda bir gün daha sonra bunu artırarak cep telefonu ve bilgisayar kullanmayalım. İşimiz gereği kullanıyorsak sosyal medyaya ve haber kaynaklarına girmeyelim.

Gece uyuyamıyorum ne yapmalıyım

Uyku düzeni sağlamak depresyonla baş etmek için olmazsa olmazlardandır. Gece uyuyamıyorum ne yapmalıyım diye soranlar için psikolojiye iyi gelen bitki çayları kullanılabilir, sıcak bir duş alınabilir, akşam 17’den sonra çay veya kahve gibi kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Tamamen karanlık bir odada ve 18 derece sıcaklıkta uyumak, uyku kalitesini artırır.

Egzersiz ve meditasyon yapmak tam olarak depresyondan nasıl çıkılır sorusunun yanıtıdır. İnsan doğanın bir parçası olduğunu ve doğanın da insanın bir parçası olduğunu kabul ettiği sürece sağlıklı kalabilir. Haftada 3-5 gün yapılacak 20-40 dakikalık bir yürüyüş ile serotonin ve dopamin hormonlarının salgılanmasıyla birlikte sindirim sistemine de olumlu katkı sağlanır. Yanı sıra haftada 3-5 kez meditasyon ve olumlama çalışmaları yapmak da depresyon geçirenlerin yorumları arasında olumlu etkileriyle dikkat çekenlerdendir.

Unutmamak gerekir ki mutsuzluk hayattan zevk alamama gibi durumlar herkesin yaşadığı ve kontrol altına alınamazsa insana kısa yaşam süresinde çok fazla zaman kaybettirebilecek durumlardır. Bunun yerine listede yer alan maddelere odaklanarak, verimli olabileceğimiz bir süreç başlatmak bizim elimizdedir.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.