Kendimi Daha İyi Hissetmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kendimi Daha İyi Hissetmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kendimi Daha İyi Hissetmek İçin Ne Yapmalıyım

Kendimi nasıl daha iyi hissedebilirim? Enerjimi, modumu nasıl yükseltebilirim? Nasıl mutlu olurum? Kolay sorular ama cevapları için yapılması gerekenler var.

İnsan beyni günün, hatta hayatın çoğunu otomatik pilotta yaşar. Yani sabah uyan, kahvaltını et, işe git, akşam eve gel, bir şeyler izle veya oku, yat uyu. Ve ertesi gün yine aynı şeyler. Bu döngü içinde bir bakarız ki aylar hatta yıllar geçmiş. Peki ben kendimi nasıl hissediyorum?

Mutlu olmadığımı düşünüyorum, içimde sanki biri konuşuyor ya da konuşmaya çalışıyor ve bana bir şeyleri yanlış yaptığımı veya istediğimin bu olmadığını söylüyor. Diğer yandan başka bir ses “ne güzel işin var, evin var, karnın doyuyor işte şükretmeyi bil” diyor. Peki ben hangi sesi dinleyeceğim?

Mutlu olmadığımı düşünüyorum

Kronik mutsuzluk kendini öyle kolay şekilde inşa eder ki, çoğu zaman farkına bile varmayız. Bir noktada neşeyi, heyecanı derinden değil, yüzeysel olarak hissetmeye başlarız. Artık zevk alamıyorum dediğimiz yerde alarm çalmaya başlamıştır.

Peki tehlikeli bir noktada olduğumuzu nasıl anlarız? Daha önce mutsuz insanların 8 belirgin özelliği diye bir yazı yazmıştım, oradaki özelliklere bakın bakalım kaç tanesi sizi anlatıyor. İçinizde belirgin bir umutsuzluk varsa, bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız, “kendimi daha iyi hissetmek için ne yapmalıyım?” diye sormanın vakti gelmiş demektir.

Kendini daha iyi hissetmenin yolları

Daha önce de belirttiğim gibi bu bir çalışma gerektirir. Bazı şeyleri kontrole almayı ve otomatik pilotu devre dışı bırakmayı gerektirir. Bunun için yapabileceğimiz, kolay gibi gözüken fakat düzenli bir şekilde uygulama gerektiren bazı şeyler var.

Kendini daha iyi hissetmenin yolları bakalım nelermiş? Ve bunları hemen hayatımıza geçirerek, değişimi gözlemleyelim.

Mutluluğu hayal etmek

Mutluluğu hayal etmek

Kendini daha iyi hissetmenin yolları ilk olarak hayal etmek ile başlıyor. “Kendimi çok daha iyi hissediyorum” dediğiniz nokta, yer, ortam, şehir, ülke neresi? Yanınızda kim veya kimler var? O anda ne yapıyorsunuz? Genel olarak neler yapıyorsunuz? Ne yapınca size çok daha iyi geliyor? Mutluluğu hayal etmek bize gerçekten ne istiyorum sorusunun cevabını verecektir.

Hayatında değişiklik yapmak

hayatında değişiklik yapmak

Bir sonraki adım hayatında değişiklik yapmak ve bunu yavaş yavaş, küçük adımlarla yapmak. “Az önce hayal ettiğim yerde ve o kişi olmak için neler yapmalıyım?” Bunların listesini çıkartmalı ve bu listedekiler için adım atmalısınız. Büyük hedefler bize kendimizi yetersiz hissettirebilir, oysa hayatımı değiştirmek istiyorum diyen biri için bunun gerçekleşmesi hiç de zor değildir.

Planlama yapmak

Planlama yaparken nelere dikkat edilir

En önemli şeylerden biri planlama yapmak ve bunu yazarak yapmaktır. Planlama yaparken nelere dikkat edilir? Kağıdın bir tarafına büyük planları, diğer tarafında bu büyük planlar için atılması gereken küçük adımları not edin. Büyük planım kendi işimi kurmak ise listenin diğer yanına bunun için yapabileceklerimin listesini yazmalıyım.

Başarıya odaklanmak

Kendini iyi hissetmenin püf noktaları

Kendini iyi hissetmenin püf noktaları neler diye düşündüğümüzde aslında bir şey listenin tepesinden bize göz kırpıyor, bu şey başarıya odaklanmak. Daha önce depresyon ilaçsız tedavi edilebilir mi? yazımda da bu konudan detaylıca bahsetmiştim. Herkesin başarısızlıklar yaşadığını unutmamak, başarısızlığın içindeki edinimlere odaklanmak size çok şey katacaktır.

Harekette bereket vardır

Harekette bereket vardır

Bu sözü mutlaka duymuşsunuzdur : Harekette bereket vardır. Boşa söylenmemiş bir söz. Günde yarım saat yürüyüş ile serotonin, dopamin gibi hormonlar salgılanır ve beden kendini çok daha iyi hisseder. Modumu nasıl yükseltebilirim dediğinizde hemen kolay yoldan sonuç alacağınız bir yöntemdir. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü de unutmayalım ve haftalık egzersizleri hemen hayatımıza geçirelim.

İstikrarlı olmak

Nasıl istikrarlı olunur

Nasıl istikrarlı olunur?Bugün yorgunum, canım istemiyor, çok üşeniyorum” diyen iç sesimizi (otomatik pilotumuzu) dinlemeyerek. Kendimiz için iyi bir şey yapacak olmaya odaklanmalıyız ve bunun için yapacaklarımızda istikrarlı olmak, bize daha uzun vadeli bir mutluluk getirecek. Bunu bilmeliyiz.

Kendini ödüllendirmek

Kendini ödüllendirmek

Kendimi nasıl daha iyi hissedebilirim diye düşünürken yapmayı unuttuğumuz çok önemli bir şeyi hatırlayalım : kendini ödüllendirmek. Bunun için de bir şeyler için adım atmalı ve bir şeyleri başarmalıyız. Tüm gün aynı şeyleri yapan biri kendini neden ödüllendirsin öyle değil mi? Rutinden çıkmalı, kendimizi ödüllendirecek bir şeyler yapmalıyız.

Kendimi daha iyi hissetmek için ne yapmalıyım?

Bahsettiğim 7 yöntemi hayatınıza geçirerek kendinizi gözlemlemenizi ve hatta bu konuda sabırlı olarak günlük veya haftalık şekilde kendinizi puanlamanızı isterim.

Kendini Daha iyi Hissetmenin Yolları

Bu hafta kendimi daha iyi hissetmek için ne yaptım?” Bazen hep başkaları için bir şeyler yaparak kendimizi unuturuz. Bazen kendimizi dinlemeyi ve kendimizle konuşmayı da unuturuz. Kendimi daha iyi hissetmek için ne yapmalıyım diye düşünmeye başlamak ilk adım, harekete geçmek ikinci adım.

Eğer sadece ilk adımda kalırsak ve fiziksel bir değişiklik yerine, yani kendimizi biraz zorlayacak değişiklikler yerine sadece müzik dinlemek veya bir film izlemek gibi çözümlere sarılırsak, bu uzun vadeli bir “iyi hissetme” sonucu doğurmayacaktır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi