Malingering Ne Demek? Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi Nedir?

Malingering Ne Demek? Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi Nedir?

Malingering Ne Demek? Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi Nedir?

Malingering nedir? Bir psikolojik hastalık değildir fakat bağlantılı olabilir. Ne demek dediğimizde; sorumluluktan kaçmak, hasta rolü yapmak olarak özetleyebiliriz. Neden olur? Nasıl geçer? Tedavisi nedir? Şimdi bunlara bakalım.

Hepimiz zaman zaman küçük yalanlar söyler ve o an gerçekten hiç yapmak istemediğimiz bir şeyden kaçabiliriz. Bu, çocukluktan başlar “elektrik kesikti ödevimi yapamadım, annem hastaydı ders çalışamadım” gibi veya “bugün karnım ağrıyor okula gitmek istemiyorum”. Daha sonra bu beyaz yalanların da şekli biraz değişir.

Hastaymış Gibi Rol Yapmak

Özellikle hastalık konusunda ailemiz daha hassas ise bu alanda yalan söylemeye daha çok meyil ederiz. Ve canımız her bir şeyi yapmak istemediğinde hastalıklar uydurabiliriz.

İleriki yaşlarda “çok trafik vardı, aradım açmadı, çok yoğundum konuşmadık” gibi yalanlar da daha büyük sorumluluklardan kaçmak için malingering’e doğru kayabilir.

Malingering ne demek? Örnekler

Yaş aldıkça sorumluluklarımız daha da artar. Üniversiteyi kazanmak, askere gitmek, işe girmek, işe gitmek, yasal sorumluluklar gibi. İşte malingering ne demek dediğimizde tam da bu noktalarda devreye giren durumdur. Yani hasta rolü yapmak.

Malingering için örnekler vermemiz gerekirse mesela kişi makyajla gözünü morarmış gibi gösterebilir, idrar testine dışarıdan maddeler ekleyebilir veya ateş ölçeri ısıtıp kendisini ateşi varmış gibi gösterebilir. Aslında hasta değil fakat hasta rolü yapıyor.

Hasta Rolu Yapmak

Bu şekilde gerek aile içinde, gerek yasal, gerekse de ikili ilişki veya işle ilgili sorumluluktan kaçmak onun için mümkün gibi gelir. Bu durum bazen şu şekilde de olabilir. Kişi gerçekten bir hastalık geçirmiştir fakat artık iyileşmiş olmasına rağmen eski koşullar daha çok hoşuna gittiği için, hastalığı bitmemiş gibi davranabilir.

Malingering neden olur? Nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Malingering neden olur dediğimizde bunun sebebi genelde fiziksel bir faktör değildir, bir davranış biçimidir. Hastaymış gibi rol yapmak davranmaktır. Çoğunlukla kişinin ödüllendirilmesi veya bir şeyden kaçınmasını sağlayan bir durumdur. Buradaki ödül fiziksel olmak durumunda değildir, sadece ilgi de olabilir.

Bazı durumlarda psikolojik hastalıklarla birleşebilir. Antisosyal kişilik bozukluğu, majör depresyon, histrionik kişilik bozukluğu veya narsistik kişilik bozukluğu gibi.

Bu yüzden bir kişi hasta rolü yapıyorsa, altındaki sebebi çözmeye çalışmak gerek. Yani ona “hayır, sen numara yapıyorsun, hiçbir şeyin yok. Bak turp gibisin. Yalan söyleme” tarzında konuşmak yerine, buradaki ödülünün veya kaçınma sebebinin ne olduğunu anlamaya odaklanmak gerekir.

Malingering Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Hastalık hastası insanlar vardır. Veya hiçbir rahatsızlığı olmasa dahi bir hastalık grubu altına girmeye çalışanlar. Örneğin bu panik atak alanında sıkça rastlanır. Veya bipolar bozuklukta. Bunlar ciddi durumlardır ve bir uzman tarafından teşhis konulmadığı sürece geçersizdir.

Fakat kişiler “bende panik atak var, bipolarım ben” gibi cümleleri kolaylıkla kurabilir. Oysa bu semptomların çok ağır ve sosyal hayatı kısıtlayan ciddi sonuçları vardır. Kişi, dikkat çekmek, ilgi görmek, sevilmek gibi kaygılarla bunları yapmaktadır.

Malingering nasıl geçer? Tedavisi nedir? dediğimizde kişinin bir uzman tarafından incelenmesi ve doğru söyleyip söylemediği ortaya çıkartılır. Daha sonra bu yalanı neden söylediği üzerine konuşulur ve buradaki ihtiyaç çözülmeye çalışılır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi