Televizyon Seyretmenin Zihne Zararları

Televizyon Seyretmenin Zihne Zararları

televizyon izlemenin zararları

Yapılan araştırmalara göre hobilerle uğraşmak bunama başlangıcını geciktiriyor. Malesef ki televizyon karşısında çokça vakit geçirmek ise hafıza kaybı gibi sorunlara sebebiyet veriyor.

Araştırma 70 ila 89 yaşlarında, hatırlama sorunu yaşayan yaklaşık 200 kişi ile bu sorunu yaşamayan bir grup arasında gerçekleştirildi. Bu kişilere bazı sorular yöneltildi. 50 ile 65 yaş arasında zihinsel olarak ne kadar aktif oldukları ve son bir yıl içinde  günlük faaliyetleri hakkında sorular soruldu.

Orta yaşta dikiş dikmek, resim yapmak gibi el sanatı ile uğraşanlarda veya okuyan, oyun oynayan kişilerde hafıza kaybı riskinin % 40 oranında azaldığı saptandı. Bu tür faaliyetlerle ilgilenmek ilerleyen yaşlarda da hafıza kaybı riskini yüzde 30 ila yüzde 50 oranında azalttığı sonucuna ulaşıldı.

Araştırmanın bir diğer ilgi çekici noktası ise günde 7 saatten az televizyon seyredenlerin, tv karşısında daha fazla oturanlara göre yüzde 50 oranında daha az hafıza kaybına uğradığı sonucu ortaya çıkmıştır.

yapboz

Alzheimer Derneği’nin açıklamalarına göre, gelecek 10 yılda bir milyon insanın bunama yaşayacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle de bunamayı önlemenin yollarını bulmak çok önemlidir.

Beyni çalıştıracak egzersizler yaptırmak için bulmaca çözmek, yap-boz yapmak, çeşitli el sanatlarını icra etmek, hatta belki de yeni bir dil öğrenmek bu noktada faydalı olacaktır.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.