Kadınlar Neden Daha Duygusaldır?

Kadınlar Neden Daha Duygusaldır?

neden kadınlar daha duygusaldır

Hem kadınlarda hem de erkeklerde duygusallık vardır fakat kadınlar daha fazla duygusaldır. Erkekler duygularını daha az kelimeyle ifade ederler, kadınlar ise daha detaylı.

Kadın ve erkeğin beyin yapısı da farklıdır. Kadınlar beyinlerinin her iki tarafını da kullanırken, erkekler daha çok sol tarafını kullanır. Beynimizin sol tarafı problem çözme ve matematiksel işlemler içindir. Beynimizin sağ tarafı ise yaratıcılık ve dilsel işlevler içindir.

Yani beynin sol tarafı için IQ, sağ tarafı için EQ diyebiliriz. Bu yüzden erkekler daha iyi problem çözebilirken, kadınlar daha duygusaldır. Çünkü beynin sağ tarafı dille ilgili olduğundan, kadınların duygularını daha fazla ve daha kolay ve hatta daha yaratıcı şekilde ifade etmeleri kaçınılmazdır.

Kadın beyni ve erkek beyninin işleyişi nasıldır?

sağ sol beyin kadınlar erkekler

Kadınlarda limbik sistem daha fazla gelişmiştir. Limbik sistem davranış, duygular ve hafıza ile bağantılıdır. Bu yüzden kadınlar daha duygusaldır ve başkalarıyla daha kolay bağ kurabilirler. Buna paralel olarak da daha sık depresyona girerler. Özellikle regl dönemi veya hamilelik gibi hormonal süreçlerde.

Oksitosin hormonu, stres altındayken salgılanır. Ve bu hormon erkeklerdeki testesteron hormonunu oksitosini azaltarak erkeğin daha agresiz olmasına sebep olur. Kadınlardaki östorojen hormonu ise oksitosini arttırarak sakinlik ve dinginlik sağlar.

Doğum günü depresyonu nedir?

Beynin bir diğer bölgesi olan amigdala, acıyla başa çıkmamızı sağlar. Aynı zamanda limbik sistemin bir parçasıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda amigdala vardır fakat kadınlar acıyı daha fazla hisseder.

Kadınlar neden daha duygusaldır?

entellik hastalığı

Hem kadınlarla erkeklerin beyninin farklı çalışmasından dolayı, yani hem genetik bir faktör olarak hem de toplumsal etkenlerden dolayı kadınlar daha duygusaldır.

Avcı toplayıcı zamanında erkeğin güçlü ve metanetli olması gerekiyordu, kadınların da sakin ve koruyucu. Bu yüzden kadınlar daha duygusaldır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi