Doğum Günü Depresyonu Nedir? Neden Olur?

Doğum Günü Depresyonu Nedir? Neden Olur?

Doğum günü depresyonu Birthday ambivalence disorder

Doğrum günü depresyonu birthday ambivalence disorder Türkçe’ye doğum günü çiftdeğerlilik sendromu olarak da çevirebileceğimiz bir sendrom.

Bugün doğum günüm ama çok mutsuz hissediyorum” diyor musunuz? Kendinizi bu özel günde yalnız, hüzünlü ve üzgün hissederken buluyor musunuz? Oysa tanıdıklarımız o gün bizi arar, yeni yaşımızı kutlar, bizi hatırlar. Günün prensi veya prensesi oluruz. Bunun bizi mutlu etmesi gerekmez mi?

Doğum günü depresyonu nedir? Belki bir hafta öncesinden, belki bir ay öncesinden başlayan kendini kötü hissetme, özgüvensizlik, uyku düzensizliği, fiziksel ağrılar, anksiyete, tedirginlik, sıkıntı hali, giderek yoğunlaşan mutsuzluk hissi daha da artar ve o gün geldiğinde en yüksek seviyeye ulaşır.

Folik asit (b9) eksikliği depresyon habercisi!

Doğum gününde depresyona giren insan mı olurmuş demeyin. Bunu yaşayanların sayısı düşündüğünüzden çok daha fazla. Peki bu neden oluyor şimdi ona bakalım.

Doğum günü depresyonu neden olur?

Sebepleri kişiden kişiye değişmekle birlikte doğum günü depresyonu neden olur sorusunun cevabı bunlardan biri veya bir kaçı olabilir.

Birthday ambivalence disorder olarak geçmesinin sebebi kişinin o gün kendini hem değerli hem de değersizmiş gibi hissetmesinden kaynaklanır. Onun için aynı anda hem çok özel bir gündür, hem de hiç özel bir gün değildir.

Doğum Günü Depresyonu Neden Olur

Bu özel gün, içinde mutlak bir sosyalleşme içermektedir. Birileri bizi mutlaka arayacak veya bizimle görüşecektir. Eğer bizi en çok rahatsız eden şey bu ise, “tek başına doğum günü nasıl kutlanır” diye düşünüyorsak bu durumda kişide sosyal anksiyete de incelenebilir.

Doğum günü depresyonu nasıl geçer?

Doğum gününde mutsuz olmak, kendini yalnız, hüzünlü veya stresli hissetmek, derin bir üzüntü içinde olmak, psikoloji alanında özel olarak isimlendirilmiş bir durumdur. Bu durum pek çok kişide görülür. Eğer siz de bunu yaşıyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler var.

  • 1 ay öncesinden diyete başlayın
  • Kendinize hediye alın
  • O sabaha iyi uyanın
  • Üzülmek için kısa bir süre ayırın
  • Hoşunuza gidecek şekilde kutlama yapın
  • Planı abartmayın
  • En sevdiğiniz pastayı alın
  • Başkalarına bel bağlamayın
  • Yaptıklarım/yapacaklarım listesi oluşturun
  • Edinimlerinize odaklanın

Şimdi bu maddeleri biraz açarak doğum günü depresyonu nasıl geçer bakalım. Eğer semptomlarınız tam o gün de daha öncesinden başlıyorsa öncelikle ortalama bir ay kala diyet ve spora başlayın. Bu konuyla ilgili olarak psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim isimli yazımı okuyun.

Kendinize, mutlu olacağınız bir hediye alın. Bu hem özgüven hem de özsaygı için önemlidir. Nasıl ki başkalarına bu özel günde hediye alıyorsak, kendimize de almalıyız.

Doğum Günü Depresyonu Nasıl Geçer

O sabah uyandığınızda, güne çok sevdiğiniz eğlenceli bir şarkıyla başlayın. Kahvaltıda sevdiğiniz yiyecekleri yiyin. İhtiyaç duyarsanız (ki bu genelde bir gece önce veya o gün olur) üzülüp, ağlayın ve bu kısmı yaşayıp bitirin.

Başkalarını eğlendirmek veya tatmin etmek için değil, sizin hoşunuza gidecek şekilde bir doğum günü planı yapın. Ve bunu abartmayın. Şu ada olsun, bunu da yapalım gibi kutlamayı çok fazla detaylandırmayın.

En sevdiğiniz pastayı alın. Nasıl olsa bir aydır diyettesiniz. Sisteminizi düzenlediniz, belki bir kaç kilo da verdiniz. Şimdi kendinizi güzel bir pastayla ödüllendirebilirsiniz.

Doğum günümde şu ararsa, bu böyle yaparsa, o bana şunu alırsa/söylerse vs gibi mutlu olmak için başkalarına bel bağlamayın. Bunu zaten hiçbir zaman yapmayın. İnsan, kendi kendine çok mutlu ve değerli hissetmesi gereken bir varlıktır. Mutluluğu dışarıdan gelecek olan kişi, eşya gibi şeylere bağlarsak bu çok sallantılı bir durum olur.

Diyelim ki kimse sizi aramadı, size mesaj atmadı, hediye almadı. Ne olacak? Mutsuz mu olacaksınız? Bugün sizin hediye alma, ilgi görme gününüzden ziyade geride kalan yaşınız ve gelecek olan yeni yaşınız hakkında düşünme gününüz. Yaptıklarım/yapacaklarım listesi oluşturun.

Planlama Yapmak

Bu yıl neler yaptım? Yeni bir dil öğrenmeye başladım, şu kitapları okudum, şu ilişkimden veya olaydan şunu öğrendim gibi. Ve önümüzdeki yıl planlarınız, istekleriniz neler? Şuraya gideceğim, şunu öğreneceğim, şu eğitimi alacağım gibi tek tek hepsini yazın.

Bugün benim en mutlu günüm!

Günü, biten bir yılı değerlendirme ve yeni gelecek olan yılı güzel karşılama günü olarak düşünün. “Bugün benim en mutlu günüm” diyerek kendinizi bu yıla kadar sağlıkla, sağlam bir şekilde getirebildiğiniz için hem kendinize hem de buna katkısı olan aile bireylerinize, yakınlarınıza teşekkür edin.

Eğer endişeniz yaşlanmaksa o zaman yeni yaşınız için buna uygun planlar yapın. Yeni bir egzersiz, bakım rutinini bu yıl hayata geçirin. Doğum günü depresyonu tüm bunlara yaparak yenilebilir. Umarım sizin için çok verimli ve başarılı bir yaş olur. İyi ki doğdunuz! Ve iyi ki varsınız!

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi