Kendine İyi Bak Ne Demek? İnsan Kendine Nasıl İyi Bakar?

Kendine İyi Bak Ne Demek? İnsan Kendine Nasıl İyi Bakar?

Kendine İyi Bak Ne Demek? İnsan Kendine Nasıl İyi Bakar?

“Kendine iyi bak” belki de en sık duyduğumuz dileklerden biridir. Peki bu ne demek? İnsan kendine nasıl iyi bakar? Öz bakım nedir ve nasıl yapılır?

Özellikle telefon konuşmasının bitiminde, bir buluşmadan ayrılırken ağzımızdan “kendine iyi bak” cümlesi çıkar. Fakat tıpkı “nasılsın” gibi bunun da altı aslında oldukça doludur.

Çünkü aslında “nasılsın” sorusunun cevabı “gerçekten nasılım? iyi miyim? mutlu muyum? neler istiyorum? neler bekliyorum? neler yapıyorum?” gibi soru listesiyle doludur.

Aynen “kendine iyi bak” da olduğu gibi. “Kendime nasıl iyi bakabilirim? Nasıl daha iyi hissedebilirim? Nasıl daha mutlu olabilirim? Yaşam kalitemi nasıl yükseltebilirim?” gibi çeşitlendirilebilecek alt soruları da barındırır.

Öz bakım nedir? İnsan kendine nasıl iyi bakar?

Öz bakım nedir? Kişinin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmesini sağlayan kişisel bir metottur. Yaşam tarzı, sağlıklı yaşam kuralları, hijyen, sosyal alışkanlıklar ve düşünce biçimini kapsar.

İnsan kendine nasıl iyi bakar denildiğine aklınıza kuaföre gitmek, hafta sonu kaplıcada vakit geçirmek, saunaya spaya gitmek gelmesin. Elbette bunları da kapsayabilir ancak burada bahsedilen, bu hisse uzun süre sahip olmaktır.

Tatmin edici aktiviteler

Sürekli aynı şeyleri yapmak sizin için iyi olmayabilir. Farklı hobiler ve aktiviteler denemek hem zihin için hem de psikoloji için sağlıklıdır.

öz bakım nedir

Her şey herkes için uygun değildir. Sizi tatmin edici aktiviteler bulup bunları hayatınıza sokabilirsiniz. Koşmak, yürüyüşe çıkmak, pilates yapmak, size uygun bir diyet yapmak, çiçekçilik işleriyle ilgilenmek gibi.

Özgürlük nedir denildiğinde aslında tam olarak da bunu kapsar. Hayatınızı, sizi tatmin edecek şekilde yaşamak. Ve tabii ki bu arada da kimseye ve kendinize de zarar vermemek.

Derli toplu temiz bir ev

Dağınıklık hem zihinsel hem de psikolojik olarak bizi etkiler. Özellikle hafıza sorunlarına yol açar. Anksiyete, depresyon ve stres seviyesini yükseltir.

Ayrıca yapılan bir araştırmada yatak odası dağınık olan kişilerin uyku kalitesinde önemli derecede düşüş gözlemlenmiştir.

Çok fazla eşyanız varsa tek tek “bu bana mutluluk sağlıyor mu?” diye sorun, cevap “hayır” ise onu atın. Derli toplu temiz bir ev zihninizin de derli toplu olmasını sağlar.

Doğru yerde doğru şekilde

Hayatınıza yeni aktiviteler ekledikten ve sizi mutlu eden eşyalar dışındakileri temizledikten sonra şimdi sıra bunları doğru yerde doğru şekilde kullanabilmekte.

Fiziksel aktivite olarak meditasyon yapmayı veya dans etmeyi seçtiyseniz şimdi hayatınızda bunlar için yer açın ve düzenli bir şekilde yapabileceğinize emin olduğunuz bir zaman dilimi ayırın.

Eşyalarınızı doğru yerlere yerleştirin. Aradığınızda hemen bulabileceğiniz yerlere koyun. Bunun, zihniniz için de kolaylık sağlayacağını göreceksiniz.

yaşam kalitesini yükseltmek

Tıpkı diyet yapar gibi düşünün. Ne yiyeceğinizi bilirseniz, markette kaybolmaz, boşa fazla para harcamazsınız. Çünkü sadece listenizdekileri alırsınız.

Kişisel hedefler ve ilerleme

Bir hedefiniz olduğunda daha çok motive olur ve o hedefe ulaşmak için gereken adımları daha kolay bir şekilde fark edersiniz. Kişisel hedefler ve ilerleme için yapabileceğiniz ve ilerleme sağlayabileceğiniz şeyler seçmelisiniz.

Yani “1 milyon liram olsun” bir hedef değildir. “Makine mühendisliğini kazanıp, yurt dışında master yapmak istiyorum” bir hedeftir. Bu, ilerleme sağlayabileceğiniz bir amaçtır.

Öz bakım için örneğin spora başladıysanız hangi sporu ne kadar süre ile yapmaya başladığınızın bilgisini yazabilir ve zaman içinde hedeflediğiniz noktaya ulaştığınızı detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Başarısızlıkla barışık olmak

Bazı planlar istediğimiz gibi ilerler, bazılarından vazgeçmek zorunda kalırız. Başarısızlıkla barışık olmak önemlidir. “Bu yoldan olmuyorsa farklı yol deneyebilirim, bu olmuyorsa başka bir şey yapabilirim” diyebiliriz.

Öz bakım en çok kendini, bedenini dinlemek ve bunlarla (ayrıca yaşam şekliyle) mutlu olabilmektir. Yani her anlamıyla “kendine iyi bak” maktır.

Kendine iyi bak ne demek?

Kendimle mutlu olamıyorum” diyorsanız bu yazıda yer alan maddeleri hayatınıza geçirmeye başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Özellikle de yapılması gereken en önemli şeylerden biri elbette dopamin detoksu çünkü şu anda yapılan araştırmalarda, medya mutsuzluğun ardında gizlenen çok büyük bir tehdittir.

Kendine iyi bak ne demek denildiğinde kişinin farkındalığını artırması, şükretmesi, uyku düzenini sağlaması, yaşam alanını düzenlemesi, hedef edinmesi ve yaşam kalitesini yükseltmesi anlamını içerir.

Bu şekilde özsevgi ve özgüven de aynı şekilde olumlu yönde etkilenecek ve kişi kendini daha huzurlu, daha başarılı hissedecektir.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi