Psikanalitik Terapi

Psikanalitik Terapi

Psikanalitik Terapi

Psikanalitik Terapi, Sigmund Freud’un teorilerine göre oluşturulmuş ve psikoterapi tarihinin ilk görüşüdür. Diğer terapi türlerinden farkı; kişilik ve duygu yapılanmasına dair değişiklikleri hedef almasıdır.

Psikanaliz bir kişilik kuramıdır, bir felsefi sistemdir, bir psiko-terapi yöntemidir.

Psikanalitik terapistler Carl Gustav Jung, Alfred Adler, Erich Fromm, Caren Horney, Sullivan, Rich, Ericson Freud’dan etkilenmişlerdir.

Psikanalitik Terapi Hangi Durumlarda Uygulanır?
Psikolojik problemlerin bilinçaltından kaynaklandığı durumlarda, gizli veya latent rahatsızlıkların sebep verdiği belirgin semptomların olması durumunda ve tavma sonrası oluşan psikolojik çöküntülerde uygulanır.

psikanalitik terapi

Ortodoks psikanalizi değiştirmek üzere kuram geliştirmişlerdir. Sosyo- kültürel etkenlerin önemini vurgularlar. Bilinçli etkenler, kişiler arası ilişkiler, bireyin gelişiminde önem taşır. Halen hepsinin görüşü geçerlidir. Yeni gelişmeler bu görüşler üzerine yapılmaktadır.

Psikanalitik Terapi Nasıl Uygulanır?
Psikanalitik terapi içe dönük bir terapi şeklidir bu yüzden geçmişte yaşadıklarınızın sizde bırakmış olduğu izler incelenir. Terapiler genellikle terapistle birlikte güvenilir ve yargısız bir sohbetle yapılır. Terapist sizin endişelerinizi dinler ve altta yatan sebepleri sizinle birlikte bulmaya çalışır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi