Ruh Halimi Psikolojimi Düzeltmek İçin Ne Yapabilirim?

Ruh Halimi Psikolojimi Düzeltmek İçin Ne Yapabilirim?

Ruh halimi değiştirmek için

Psikolojimi düzeltmek istiyorum ama ne yaparsam yapayım düzeltemiyorum. Bunun için filmler, kitaplar, yiyecekler, içecekler var mı? Bunun doğal bir tedavisi, yöntemi var mı?

Sıklıkla bu tür sorular alıyorum, bunun için bu sorulara yönelik olarak bazı öneriler ve yöntemlerden bahsetmek istedim. Elbette bir terapistle birlikte çalışmak, sırf güncel sorunları değil hayata bakış açınızı değiştirerek hayatınızın geri kalan dönemini de olumlu yönde etkiler.

Fakat evde psikoloji düzeltmek de mümkün. Bunun için yapmanız ve yapmamanız gereken bazı önemli ipuçlarından bahsedebiliriz.

Psikoloji düzeltme teknikleri

Ruh halimi nasıl düzeltebilirim diye düşünenler için hayatlarına kolayca geçirebilecekleri bazı teknikleri öğrenelim.

  • Her gün kendinle ilgili olumlu bir yanını düşün
  • Günlük programını hazırla
  • Egzersiz yap
  • Her gün yarım saat de olsa dışarı çık
  • Günlük tut
  • Sağlıklı beslen
  • Kitap oku, müzik dinle, film izle
  • Daha önce yapmadığın bir şeyi yap
  • Birine yardım et
  • Alternatifleri düşün

Şimdi bu maddelere biraz daha geniş çapla bakalım. Gün içinde kendinizle ilgili herhangi bir olumlu yanı düşünün. Bunu bir ödev olarak, her gün yapmanız gereken bir şey gibi düşünün. “İyi bir konuşmacıyım, odamı çok iyi düzenledim, saçlarımı kestirmek verdiğim doğru kararlardan biriydi” gibi çeşitlendirilebilir.

Psikoloji Düzeltme Teknikleri

Sabah uyandığınızda, o gün neler yapacağınızı düşünün. Gerekirse bir liste oluşturun. Bunu haftalık olarak da yapabiliriz. ‘Bu hafta yapacaklarım‘ diye bir başlık oluşturun ve altına maddeleri ekleyin. Yaptıkça işaretleyin.

Egzersiz yapmak ve her gün yarım saat de olsa dışarı çıkmak, yapılan araştırmalarda hep olumlu sonuçlar gösteriyor. Psikolojimi düzeltemiyorum diyenlerin bu döngüyü kırma yöntemi. Evde egzersiz yapabilirsiniz ve sonra yarım saat yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Günlük tutmak olaylara farklı açılardan bakabilmemizi sağlar. Yazmak da bizi en çok rahatlatabilecek psikoloji düzeltme tekniklerinden biri. Daha önce hiç yazmadıysanız bir kaç cümleyle başlayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme konusu kitap okumak, müzik dinlemek, film izlemek (en iyi kişisel gelişim filmleri) ve spor yapmakla bir bütün aslında. Bu paket hem ruhu hem bedeni beslemek ve rahatlatmak üzerine oluşturulmalıdır. Psikolojiye iyi gelen bitki çayları her gün tüketilebilir.

Psikolojisi Bozuk insanlar Ne Yapmalı

Psikolojisi bozuk insanlar ne yapmalı denildiğinde, burada bu kilidi açacak önemli bir anahtar var. Daha önce yapmadığın bir şeyi yapmak, birine yardım etmek ve alternatifleri düşünmek.

Psikolojinizi düzeltmek için her gün, her hafta veya her ay o zamana kadar hiç yapmadığınız bir şeyi yapın. Yeni bir şey öğrenmek olabilir, birine yardım etmek, yeni bir kitap okumak, ilk kez bir şeyi pişirip yemek veya hiç gitmediğiniz bir yere gitmek de olabilir.

Ruh halimi nasıl düzeltebilirim?

Yin yangı hepimiz biliriz öyle değil mi? Anlamı her karanlıkta bir aydınlık ve her aydınlıkta bir karanlık vardır. Veya karanlık ve aydınlık birbiriyle bağlantılıdır ve her ikisinde de bir hayır vardır.

Yin Yang Nedir Anlamı

Farklı şekilde yorumları olan yin yangı biz olumsuz durumlarla karşılaştığımızda bu durumun içindeki olumlu yanı bulma oyunu olarak anlamlandıralım. Diyelim ki maddi sorunlarımız var, bunun büyük bir problem olduğunu düşünüyoruz. Ne yapabiliriz?

Bu durumda psikolojisi bozuk olan insan nasıl düzelir? Yazarak. İçinde bulunduğum durum bu, yapmak isteyip yapamadıklarım bunlar, yeteneklerim ve kişisel özelliklerim bunlar, bunları kullanarak bu durum içinde yapabileceklerim bunlar.

Bu şekilde bir tablo oluşturup, psikoloji düzeltme teknikleri listesindekileri ekleyerek ruh halimizi ve psikolojimizi düzeltmek için etkili bir yola girmiş oluruz.

Ruh Halimi Nasıl Düzeltebilirim

Ruh halimi nasıl düzeltebilirim sorusunun bir paketten oluşan kapsamlı bir cevabı olduğunu fark etmek gerekiyor. Burada anlattığım tüm teknikleri yavaş yavaş hayatınıza sokmaya başladığınızda olumlu etkilerini de görmeye başlayacaksınız.

Tüm bunları yaparken, mutlu olmak için üzerinizde stres oluşturan insanlardan, filmlerden, dizilerden, durumlardan uzak durmaya ve stres yönetimi üzerinde çalışmaya da özen göstermeniz iyi olacaktır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi