Cherophobia Çerofobi : Mutluluk Fobisi Nedir?

Cherophobia Çerofobi : Mutluluk Fobisi Nedir?

Cherophobia Nedir Çerofobi

Fobiler arasında yer alan cherophobia çerofobi yani mutluluk fobisi nedir? Mutlu olma korkusu neden olur ve nasıl geçer? Bugünkü yazımızın konusu bu.

Çoğu kişiye mantıksız gelebilecek sebeplerden dolayı kişide mutlu olma korkusu ve mutlu olmama isteği ortaya çıkar. Kelime Yunan kökenli chero‘dan yani neşelenmek, sevinmekten gelir. Sonuna aldığı phobia da korkuyu, endişeyi ifade eder.

Çerofobi (cherophobia) yaşayan kişiler, çoğu kişinin yapmaktan zevk aldığı, mutlu olduğu etkinlik, hareket, söylem veya aktiviteden zevk almak ve mutlu olmaktan korkar.

Çerofobi (Cherophobia) : Mutluluk fobisi nedir ve neden olur?

Bazen bir şey ‘gerçek olamayacak kadar iyi’ gözükür ve kendimizi mutlu olmaktan bir an korkar gibi hissederiz. Ya da heveslenilmesi gereken durumlarda, deneyimlerimizden dolayı bunun için henüz erken olduğunu hissederiz.

İşte çerofobi yaşayan kişiler bu hisleri, hemen hemen her durumda yaşarlar. Yani bir kronik mutsuzluk içindedirler. Yapılacak olan veya söylenecek olanda korkutucu bir yan yoktur, içlerindeki his korkutucudur.

Mutlu olma korkusu cherophobia neden olur çerofobi nasıl geçer

Mutlu olma fobisi bazı belgelerde anksiyete veya majör depresyon olarak da sınıflandırılmaktadır.

Cherophobia yaşayan kişiler sürekli mutsuz bir halde değillerdir. Sadece onları neşelendirebilecek etkinlikler söz konusu olduğunda içlerinde bir endişe belirir.

Çerofobi mutluluk fobisi belirtileri nelerdir?

  • Sosyal bir etkinliğe davet edildiğinde endişe duymak
  • Hayatını değiştirebilecek iyi bir fırsatla karşılaştığında yok saymak
  • Eğlenceli etkinliklerden uzak durmaya çalışmak
  • Mutluluğun mutsuzluk getireceğine inanmak
  • Mutlu olmanın kendisi, ailesi veya çevresi için kötü bir şey olduğunu düşünmek
  • Mutlu olmaya çalışmanın zaman kaybı olduğuna inanmak

Bunlar cherophobia yani mutluluk korkusu belirtileri arasında önemli bir yere sahiptir.

Mutlu Olma Fobisi Belirtileri Sebepleri

Cherophobia : Mutlu olma fobisi neden olur?

Çoğunlukla çocukluk döneminde yaşanan mutluluk/cezalandırma ilişkisinden kaynaklanır. Travmalara dayalı olarak gelişmiştir.

İyi bir ilişkinin bitmesi veya bir kaç kez, mutlu olunan durumunun mutsuzlukla bitmiş olması kişide mutluluk fobisi belirtilerini ortaya çıkartabilir ve mutluluğun mutsuzluk getireceğine inanmasına yol açabilir.

Mutlu olma fobisi neden olur sorusunun altında çevresel faktörler de yatabilir. Kişi mutlu olduğunda etrafındakiler tarafından dalga geçilmiş, aşağılanmış, anlaşılmamış ve yadırganmış olabilir.

Büyük bir umutsuzluğu da içinde taşıyan mutlu olma korkusu, çoğunlukla olumsuz anı ve deneyimlere odaklanma sebebiyle olur.

Mutluluk fobisi nasıl geçer?

Ufak olay, durum ve sözlerle denemeler yapılmalıdır. Küçük, zararsız mutluluklar kişinin hayatında yer almaya başlamalı. Aynı zamanda depresyon tedavisi ve bilişsel terapi ile de desteklenmelidir.

Mutluluk fobisi nasıl geçer sorusunun cevabı, kişinin yadırgandığı, küçümsendiği, alay edildiği ortamı değiştirmesi; bu olayları ona hatırlatan yerlerden ve kişilerden uzaklaşması ile oldukça önemli olumlu sonuçlar vermektedir.

Mutluluk Korkusu Fobisi Nedir

Mutlu olma fobisi, psikoloji alanında çoğu kişinin zaman zaman kısa süreli yaşadığı ve bunu etrafındakilerin veya kendinin de gözlemlediği bir durum olabilir. Fakat bu durum sürekli olarak devam ettiğinde, kişi hayatı kaçırmaya başlar.

Bazı korkular, endişeler gerçek değil sadece bir fikirdir. Daha önce gerçekleşmiş olan bir durumun, tekrar aynı şekilde gerçekleşebilmesi ihtimali çok düşüktür. Bu fikri ve endişeyi hayat boyunca taşımak kişiye de etrafındakilere de mutsuzluk getirir.

Mutlu olma korkusu nasıl geçer dediğimizde cevap şu olur; küçük adımlarla, küçük mutluluklar yaşanmalı ve bu fikir ve endişenin gerçek olmadığı kanıtlanmalıdır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi