Freud Sürçmesi Ne Demek? Parapraxis Nedir?

Freud Sürçmesi Ne Demek? Parapraxis Nedir?

freud sürçmesi nedir

Freud sürçmesi sözde, harekette veya hafızada, bastırılmış istek veya düşüncenin ortaya çıkmasıdır.

Bazen bazı kelimeleri farkında olmadan yanlış söyleriz veya yanlış yazarız. Bunlar aslında bilinçaltımızdaki istekler veya kodlardır. Buna freud sürçmesi veya parapraxis (parapraksis) denir.

Örnek olarak ‘arkadaş’ yazmak yerine sürekli ‘arakdaş’ yazan birisi, arkadaşlarından şikayetçidir anlamına gelebilir. Bu kişi arkadaşlarının hep onu üzdüğü veya ona kazık attığı ya da ona destek olmadığı fikrine sahip olabilir.

Freud’a göre bastırılmış düşünceler sözsel hatalara sebep olabilir.

Freud dil sürçmesi veya freudiyen dil sürçmesi ile parapraxis (parapraksis) arasındaki fark nedir?

Freud dil sürçmesi psikanaliz süresince anlamlandırılmaya çalışılan sözsel hatalardır. Parapraksis bu hataların hem sözlere, hem davranışlara yani çoklu olarak yansımasıdır. Parapraxiste eşyaları koyduğu yeri unutmak, bazı anıları hatırlamamak, bazı kelimeleri yanlış söylemek gibi belirtiler vardır.

parapraksis freud sürçmesi

Freud sürçmesi ve parapraxis nasıl geçer? Nasıl düzelir?

Bilinçaltında gizli kalan, bilinçaltının diplerine itilen her anı, her düşünce, her his insana uzun vadede zarar verir. Bir terapist ile konuşmak ve her şeyi sansürsüz, hiç bir kısıtlama olmaksızın anlatmak zihnin en önemli ilacıdır.

Freud sürçmesi yaşanan her kelime analiz edilmeli ve bilinçaltında gizlenen sebep ortaya çıkartılmalıdır. Parapraxis yaşayan kişiler de hayatlarında yaşadıkları tüm sorunları, hiç bir tabu olmaksızın anlatmalıdır. Bir psikolog, psikoterapist desteği şarttır.

Psikolojibilgisi.com psikoloji hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan bilgi sitesidir.