Psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim?

Psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim?

Psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim?

Psikolojim nasıl düzelir? Psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Psikologların hastalarına sorduğu sorulardan yola çıkarak, bu soruların yanıtına bakıyoruz bu yazımızda.

Herkes zaman zaman psikolojik inişler ve çıkışlar yaşar. Önemli olan, bu durumlarda akıl sağlığımızı koruyabilmek ve psikolojik olarak zarar görmemektir.

Fakat zorlu zamanlarda, kişi her şey kontrolden çıkmış gibi hissedebilir ve ‘psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim? ne yapsam olmuyor’ şeklinde düşünebilir. Umutsuzluğa düşebilir.

Böyle durumlarda psikologların hastalarına sorduğu soruları göz önünde bulundurup, bu zor süreçten çıkmak mümkün.

Psikologların hastalarına sorduğu sorular

Ne kadar saçma gelirse gelsin, duygu ve düşüncelerinizi bir şekilde ifade edebiliyor musunuz? Aklınızdan geçenleri anlatmanız, sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

psikologların sorduğu sorular içini dökmek

Doğru nefes almak çok önemlidir, nefes teknikleri hakkında bilginiz var mı? Yavaşça burnunuzdan hava alıp, yine yavaşça ağzınızdan vererek sakinleşebilirsiniz.

doğru nefes almak

Yeri geldiğinde hayır demek hayat kurtarır. İstemediğiniz şeylere hayır demekten asla çekinmeyin. Hayır diyebilmek hayatınızı hiç ummadığınız şekilde olumlu bir yönde değiştirebilir.

hayır demek psikolojimi nasıl düzeltebilirim

Psikolojimi nasıl düzeltebilirim?

Endişe nasıl geçer? Bazı koridorlarda volta atanları görürsünüz. Sebebi hareketin endişeye iyi gelmesidir. Psikologların hastalarına sordukları sorulardan biridir bu : Ne kadar egzersiz yapıyorsunuz?

Psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim?

Kendinize en son ne zaman iyi bir şey söylediniz? Kişisel motivasyon çok önemlidir. Kendinizle yapıcı şekilde konuşun.

psikolojim nasıl düzelir kendiyle konuşmak

Hayatta iniş çıkışlar olabileceğini, ilerlediğiniz yolda zorluklarla karşılaşmanın doğal olduğunu ve bunu istisnasız heresin yaşadığını bilmelisiniz.

Psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim?

psikolojimi nasıl koruyabilirim düzeltmek için ne yapmalıyım

Bu soruları kendinize sorarak ve bu motivasyonlarla, zor zamanlarda psikolojinizi düzeltebilirsiniz.

Doğru ve sağlıklı bir şekilde beslendiğinize de emin olmalısınız. Çünkü bugün artık biliniyor ki, yanlış beslenme şekli bipolar bozukluk, parkinson hastalığı, panik atak, anksiyete, alzheimer ve hatta şizofreni gibi pek çok hastalığa da yol açıyor. Bunların arasında depresyon da en bilinenlerinden.

Yani psikolojimi düzeltmek için ne yapabilirim diye sorduğunuzda buradaki maddeleri bir bütün olarak uygulamaya çalışmanızda fayda olacaktır.

Psikolojibilgisi.com | Psikoloji Kişisel Gelişim ve Farkındalık Konularında Bilgi Alabileceğiniz Psikoloji Sitesi